07 czerwca, 2023

W Alpy na własną rękę, czy z biurem podróży?

zawsze zalecamy wybór biura podróży pod warunkiem, że jest rzetelne i wiarygodne (posiada aktualną gwarancję ubezpieczeniową, jest wpisane na listę organizatorów turystyki, odprowadza składki na TFP i TFG, posiada wysoki kapitał zakładowy, nie figuruje na liście dłużników i ma pozytywne opinie dotychczasowych Klientów).

Odpowiadając na to pytanie może będziemy trochę stronniczy, ale spróbujemy… I zaznaczamy, że odpowiadamy za siebie, bo nie każdy organizator ma te same zasady, licencje organizatora turystyki i wysoką gwarancję ubezpieczeniową na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Posiadając stosowne ubezpieczenia i zabezpieczenia, dokładamy wszelkich starań, aby zaoferować wyjazdy do tych ośrodków najwyżej ocenianych i najchętniej wybieranych przez wymagającą klientelę z Niemiec, Skandynawii, Niderlandów czy z samych krajów alpejskich. A w tych regionach znaleźć najbardziej klimatyczne hotele – często te najbardziej oblegane, które w szczycie sezonu trudniej kupić bezpośrednio lub na portalach typu booking.com i podobnych. Z uwagi na większą skalę dostajemy również lepsze ceny niż klient indywidualny i częścią tego rabatu się z Wami dzielimy. Co więcej, bezpieczniej jest również w kwestiach finansowych – rezerwując samemu rzadko czyta się wszystkie umowy lub regulaminy albo rezerwuje się w opcji bezzwrotnej już w momencie rezerwacji lub na ileś dni przed terminem przyjazdu. U licencjonowanego organizatora turystyki jest więcej opcji: a) możliwość wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji, dzięki któremu istnieje możliwość odwołania rezerwacji nawet 24h przed przyjazdem; b) w przypadku zamknięcia regionu lub utrudnień w dotarciu do niego zapobiegliwy organizator turystyki powinien mieć podpisane umowy z hotelami z natychmiastowym zwrotem środków pieniężnych w takich przypadkach; c) w sytuacjach spornych, hotele częściej pójdą nam na rękę z uwagi na biznesowe relacje, skalę i długość współpracy; d) rezerwując wyjazd przez licencjonowane biuro podróży – jesteście w pełni chronieni przed jego niedociągnięciami – i za pomocą gwarancji ubezpieczeniowej i za poręczeniem Marszałka Województwa dzięki składkom odprowadzanym od każdego klienta  na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz pomocowy. Podsumowując – zawsze zalecamy wybór biura podróży pod warunkiem, że jest rzetelne i wiarygodne (posiada aktualną gwarancję ubezpieczeniową, jest wpisane na listę organizatorów turystyki, odprowadza składki na TFP i TFG, posiada wysoki kapitał zakładowy, nie figuruje na liście dłużników i ma pozytywne opinie dotychczasowych Klientów).

Jaką mamy ochronę na różne okoliczności losowe i COVID-owe?

Zalecamy, aby w tych niepewnych czasach zawsze być ubezpieczonym i zabezpieczonym – i w zakresie zdrowia i własnych pieniędzy. Kupując wyjazd narciarski warto zwrócić uwagę, aby ubezpieczenie zawierało wysokie sumy kosztów leczenia, OC i NNW, assistance łącznie z opcją transportu helikopterem ze stoku, a także obejmowało sporty wysokiego ryzyka (czyli narty) oraz ubezpieczenie od pandemii. Pamiętajmy, że narty to sport urazowy, a koszty leczenia w alpejskich krajach są wysokie. Niestety wiele firm organizuje wyjazdy narciarskie ,,na dziko’’, bez ubezpieczenia, kierując się jedynie najniższą ceną za wyjazd. W przypadku wypadku na stoku z problemem zostaje sam Klient, który musi wówczas ponieść koszty wielokrotnie przekraczające cenę wyjazdu. Aby nie było, że ,,mądry Polak po szkodzie’’ my zalecamy (i oferujemy naszych wyjazdach w cenie) podwyższony pakiet ubezpieczenia, obejmujący: przynajmniej 40-50 tys euro wysokości KL i OC, dodatkowo NNW, sporty wysokiego ryzyka, ubezpieczenie od pandemii oraz koniecznie pakiet assistance, obejmujący (w razie konieczności) transport medyczny helikopterem ze stoku do szpitala. W innym przypadku, w razie nieszczęścia to są bardzo duże wydatki, których nie obejmuje EKUZ. Kolejnym ubezpieczeniem, które warto rozważyć jest ubezpieczenie od rezygnacji, zawierające szereg sytuacji, które mogą nas spotkać nawet do 24h przed wyjazdem (np. choroba, łącznie z pandemią, nagły wypadek, obowiązki zawodowe, etc) – każdy licencjonowany organizator turystyki powinien oferować taki rodzaj ubezpieczenia swoim klientom, przynajmniej jako opcja. Inną okolicznością, którą trzeba zakładać w niepewnych czasach są utrudnienia w przemieszczaniu / dotarciu do regionu lub jego zamknięcie – i tu znów, jeśli wykupujemy wyjazd w biurze, które ma stosowne gwarancje oraz oferuje pobyty w hotelach – nie musimy się martwić o odzyskanie swoich pieniędzy. Hotele mają obowiązek dokonać zwrotu wpłaconych środków organizatorowi turystyki, a ten swoim Klientom. Ostatnim rodzajem zabezpieczenia, które warto mieć ze sobą na wyjeździe narciarskim jest karta EKUZ, która co prawda zawiera tylko podstawowy zakres pomocy i zabiegów, jednak mimo wszystko warto ją posiadać – część usług medycznych jest rozliczana pomiędzy miejscowym szpitalem / kliniką, a polskim NFZ.

Jak wygląda opieka medyczna w Alpach?

Profesjonalnie, choć trzymamy kciuki, aby nie trzeba było sprawdzać tego osobiście. Czasami barierą przed wyjazdem w Alpy jest niepewność jak sobie poradzę w przypadku kontuzji na stoku lub zachorowania. Jeśli posiada się dobrą polisę ubezpieczeniową, to nie ma się czego obawiać (o właściwej polisie i ubezpieczeniach w poprzednim punkcie). W przypadku zachorowania – w każdym alpejskim miasteczku jest apteka oraz lekarze pierwszego kontaktu. W przypadku wyjazdu z nami – wszystkie nasze hotele współpracują z miejscowymi lekarzami, w większości z nich jest możliwość przyjazdu lekarza bezpośrednio do hotelu. W pobliżu większych kurortów narciarskich znajdują się również kliniki medyczne oraz szpitale specjalizujące się w leczeniu różnego rodzaju kontuzji, które mogą przydarzyć się na stoku – w takich miejscach pracują zazwyczaj wysokiej klasy specjaliści, szczególnie w dziedzinie ortopedii. Poziom opieki medycznej oferowanej w Austrii, Szwajcarii czy we włoskim Południowym Tyrolu jest jednym z najwyższych w Europie. Pamiętajcie, jeżeli cokolwiek Wam się przydarzy za granicą – koniecznie poinformujcie o tym ubezpieczyciela kontaktując się z numerem alarmowym. Każdy ubezpieczyciel ma dużą sieć lekarzy i specjalistycznych klinik, gdzie mamy możliwość bezgotówkowego rozliczania.