13 czerwca, 2023

Czy lepiej uczyć dzieci jazdy na nartach w Polsce czy w Alpach?

Dzieci zdecydowanie więcej skorzystają z nauki w dużych i nowoczesnych ośrodkach alpejskich – przejadą dużo większą liczbę kilometrów, a tym samym zrobią szybciej i większe postępy. A sama nauka będzie przyjemniejsza, łatwiejsza i wreszcie bezpieczniejsza.

Jeśli tu i tu jest dobry Instruktor – odpowiedź jest jednoznaczna – w Alpach. Nasi Instruktorzy (którzy przez kilka lat uczyli dzieci w Polsce) wskazują, że jeden sezon w Alpach = dwa sezony nauki w Polsce. A dlaczego? Przede wszystkim w każdym porządnym alpejskim ośrodku mamy dużo więcej tras, i to o różnym stopniu trudności, co pomaga zjeżdżać na coraz dłuższych i bardziej zróżnicowanych stokach (w miarę postępów), zamiast ciągle powtarzać te same trasy. Kurorty alpejskie dysponują również znakomitą infrastrukturą w postaci dużej liczby wyciągów w każdej postaci – od taśm i kids parków, poprzez orczyki, kanapy, aż po nowoczesne gondole i kolejki. A dobrze zsynchronizowane wyciągi o dużej przepustowości to brak kolejek i dużo więcej czasu na same zjazdy. I wreszcie warunki narciarskie – z uwagi na położenie alpejskich ośrodków – na wyższym poziomie nad poziomem morza mamy gwarancję śniegu, i to śniegu naturalnego, a dzięki niższym temperaturom (zwłaszcza w nocy) – również śniegu mocniej zmrożonego. A im ten śnieg dłużej pozostaje zmrożony, tym łatwiej i bezpieczniej jeździ się na nartach niż po śniegu mokrym czy tzw. muldach. Podsumowując, dzieci zdecydowanie więcej skorzystają z nauki w dużych i nowoczesnych ośrodkach alpejskich – przejadą dużo większą liczbę kilometrów, a tym samym zrobią szybciej i większe postępy. A sama nauka będzie przyjemniejsza, łatwiejsza i wreszcie bezpieczniejsza.

Od jakiego wieku uczyć dzieci jazdy na nartach?

Już od 4 lat, jeśli tylko Wasze dziecko lubi ruch i potrafi współpracować z wychowawcą. Zalecamy aby oddać dziecko do przedszkola/szkółki narciarskiej, aby to doświadczony instruktor nauczył Wasze dziecko pierwszych i właściwych postaw.

Nie rekomendujemy nauki w formie całodziennych szkoleń dla młodszych dzieci, bo (w zdecydowanej większości) ani fizycznie, ani mentalnie nie są jeszcze na to gotowe. Staramy się minimalizować ryzyko, że już pierwszego dnia po godzinie zajęć musimy telefonować do rodzica, aby przyjechał po dziecko, bo Ono nie ma już ochoty ani siły brać udział w zajęciach – a takie sytuacje mogą się zdarzyć, zwłaszcza wśród trzylatków (i to niezależnie jak dobre podejście do dzieci ma Instruktor). Natomiast cztero- i pięcioletnie dzieci to najlepszy czas, aby rozpocząć przygodę z narciarstwem – one chłoną nauką poprzez zabawę, są bardzo plastyczne w nauce prostych technik i przychodzi im to naturalnie, nie mają barier i ograniczeń, a przy tym ich upadki są bardziej kontrolowane, z minimalnym ryzykiem kontuzji. Dzieci, które nauczą się techniki prowadzenia nart, hamowania, skrętów w takim wieku będą miały naturalny handicap już na zawsze – dlatego w regionach alpejskich zaczyna się naukę narciarstwa w wieku 4 lat! Część rodziców decyduję się na samodzielną naukę swoich dzieci, jednak rekomendujemy to tylko wtedy, jeśli sam rodzic ma nie tylko doskonałą technikę, ale także cierpliwość i umiejętność przekazania swojej wiedzy dziecku. Jeśli tak nie jest – lepiej oddać dziecko do przedszkola / szkółki narciarskiej, aby to Instruktor nauczył pierwszych i właściwych postaw nasze dziecko. A my w tym czasie możemy cieszyć się jazdą, a przy okazji podziwiać napotkane na trasie i jadące gęsiego za Instruktorem, nasze pociechy.

Dla kogo są przeznaczone szkolenia narciarskie? Do jakiego wieku można brać udział w szkoleniach narciarskich?

Szkolenia narciarskie są dedykowane dla każdego, kto chciałby podnieść swój poziom i poczuć się pewniej na nartach.

Z założenia jazda na nartach powinna sprawiać przyjemność, więc jeśli nie czujemy się do końca komfortowo na stoku, zbyt szybko się męczymy lub nie czujemy się pewnie zjeżdżając z trochę bardziej stromych tras – warto skorzystać ze szkoleń. Samemu ciężko jest skorygować błędy i poprawić technikę, zwłaszcza jeśli nie uczyliśmy się wcześniej pod okiem Instruktora. Już po kilku godzinach zajęć wzrośnie pewność siebie i przyjemność z jazdy. Narty są pięknym i eleganckim sportem, którego rekreacyjne uprawianie poprawia formę i kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Są sportem dla wszystkich i w żadnym wieku nie jest za późno, aby nauczyć się na nich jeździć lub poprawić swój poziom. Zdarzył się nawet 70-latek, któremu udało się pokonać bariery i osiągnąć taki poziom, że rekreacyjna jazda stała się przyjemnością. Oczywiście, czym wcześniej uczymy się jeździć, tym łatwiej, bo mniejsza jest bariera lęku. W regionach alpejskich narty są obowiązkowe w ramach zajęć wf-u dla maluchów, co sprawia, że technika i kultura jazdy miejscowych jest bardzo wysoka. Na nartach jeździ się tam przez całe życie (tak samo jak chodzi na basen), a widok osób starszych na dwóch deskach jest codziennością. Podsumowując, zachęcamy wszystkich i podejmiemy się nauczyć jazdy na nartach nawet osoby, które nie wierzą, że jeszcze mogą.