region narciarski

Ischgl Samnaun

  • Ośrodek pięciogwiazdkowy, należy do Top 5 najlepszych ośrodków narciarskich na świecie i jedyny region ze szwajcarsko – austriacką granicą, gdzie na nartach można przejechać ze spokojnego Samnaun do tętniącego życiem Ischgl, i z powrotem.

    Miasteczko Samnaun to jedyna w Szwajcarii strefa bezcłowa, gdzie po nartach, w atrakcyjnych cenach można zaopatrzyć się w markowe zegarki, wyroby jubilerskie, perfumy, alkohol, tytoń czy słodycze.

    Jeden z najmodniejszych alpejskich kurortów narciarskich, potrójna mekka dla – narciarzy, snowboardzistów i wielbicieli apres-ski!

  • Cały obszar narciarski Silvretta Arena to perfekcyjnie przygotowane i najczęściej mało zatłoczone stoki, a tym samym brak kolejek do wyciągów. Ze względu na zróżnicowanie stoków tu każdy może się wyjeździć – i rodziny z dziećmi, i zaawansowani narciarze.

  • Aż 239km tras (48 łatwych, 150 średnich, 27 trudnych), z czego aż 90% zlokalizowanych powyżej 2000 m, z gwarancją fantastycznego śniegu!

  • Miasteczko Pfunds (tu hotel), zlokalizowane jest niemal po środku trójkąta, na którego wierzchołkach są jeszcze 2 regiony narciarskie. Nauders – Bergkastel z 67km tras (23km niebieskie, 33km czerwone, 11km czarne), do którego można dostać się skibussem w 15min, to spokojny, niezatłoczony ośrodek, położymy przy samej granicy z Włochami. Natomiast Serfaus Fiss Ladis z liczbą 198km tras (47km niebieskie, 123km czerwone, 28km czarne) to wspaniały, pięciogwiazdkowy region, uznawany za najlepszy na świecie ośrodek narciarski dla rodzin z dziećmi. Te dwa regiony plus Silvretta Arena to łącznie ponad 500km tras!

Ośrodek Samnaun – Ischgl jest położony aż na 1,5km różnicy wzniesień, od 1,360 do 2,872 m n.p.m., przy czym zdecydowana większość tras jest położona powyżej 2000 m n.p.m., co gwarantuje doskonałe warunki i naturalny śniegu już od końca listopada, aż do początku maja.

Jeden z największych bezpośrednio połączonych (bez zdejmowania nart) ośrodków narciarskich w Austrii z liczbą 239km fantastycznie przygotowanych tras, z czego aż 60% (143km) stoków to trasy czerwone. Na śmiałków, którzy będą szukać jeszcze większych wyzwań czeka prawie 50km tras czarnych. A dla równowagi – tyle samo tras niebieskich, dla preferujących łagodniejszych stoków. Dużą przygodą jest Eleven – 11km czerwono – czarna trasa ze szczytu Greitspitze do centrum Ischgl czyli najwyżej i najniżej położonych punktów w ośrodku.

Od strony szwajcarskiego Samnaun (od której prowadzi pierwsza na świecie dwupoziomowa gondola) trasy są jeszcze wyżej położone, nie ma kolejek do wyciągów i nawet do południa można pojeździć po świeżo wyratrakowanych stokach.

Historycznie z Samnanun do Ischgl wiodły przez góry piesze szlaki przemytników i właśnie ze środków pochodzących z przemytu wybudowano pierwszy orczyk w Ischgl w latach 50-tych. Dziś są 3 narciarskie pętle szmuglerów – złota (37km, najdłuższa i najtrudniejsza), srebrna (24km) i brązowa (20km) – w każdej z nich przekracza się oczywiście granicę szwajcarsko – austriacką, startując z Ischgl lub Samnaun i zataczając pętlę.

Ten modny ośrodek słynie również z najlepszych w Alpach eventów i wydarzeń muzycznych na świeżym powietrzu – w ostatnich latach koncertowały tu wszystkie największe sławy m.in. Bob Dylan, Deep Purple, Elton John, Sting, Jon Bon Jovi, Tina Turner, Robbie Williams, Rod Steward, Diana Ross, ale także Nickelback, Gossip, Rihanna, Pink, Alicia Keys, Muse i wielu innych.

Z uwagi na atmosferę i całą paletę możliwości, ośrodek Samnaun Ischgl przyciąga miłośników nart, snowboardu, freeridingu czy akrobacji.

W podobnej odległości od Pfunds co Samnaun znajdują się dwa inne – świetne, choć zupełnie różne ośrodki narciarskie: Nauders – Bergkastel oraz Serfaus – Fiss – Ladis.

Nauders, przy granicy Austrii z Włochami i Szwajcarią, to przyjemny, przeważnie mało zatłoczony ośrodek narciarski z nowoczesnymi wyciągami i szerokimi trasami. Znajduje się tutaj najdłuższy w Tyrolu, aż 8km tor saneczkarski i 90km tras biegowych.

Serfaus Fiss Ladis to gigant narciarski (prawie 200km tras), nowoczesny, zróżnicowany narciarsko, ze stokami o różnym stopniu trudności, z rekordową liczbą wyciągów i tras przystosowanych dla dzieci oraz z atrakcjami dla rodzin – potwierdzeniem tego jest fakt wygrywania wielu rankingów jako najlepszy familijny ośrodek na świecie oraz Top 5 wśród wszystkich regionów narciarskich w ogóle.

Samo Pfunds, to klimatyczne, tyrolskie miasteczko, w którym znajduje się hotel. Położone wśród pięknej górskiej scenerii, w centralnym punkcie pomiędzy trzema regionami narciarskimi – posiada sympatyczne, kameralne centrum o ciekawej architekturze, z lokalnym kolorytem, sklepikami, kawiarniami i barami. Świetne na mały spacer, zakupy pamiątek czy dobrego drinka po nartach.

Ischgl Samnaun – Silvretta Arena
Ilość tras: 239km, w tym 48km niebieskich, 150km czerwonych i 27km czarnych.
Liczba wyciągów: 41, w tym 3 kolejki linowe, 4 gondole, 25 wyciągów kanapowych i 9 orczykowych.
Dodatkowo 4 taśmy do nauki dla najmłodszych narciarzy.

Serfaus Fiss Ladis
Ilość tras: 198km, w tym 47km niebieskich, 123km czerwonych, 28km czarnych.
Liczba wyciągów: 39, w tym 1 kolejka linowa, 11 gondoli, 16 wyciągów krzesełkowych i 11 orczykowych.
Do tego aż 29 wyciągów taśmowych do nauki dla najmłodszych.

Nauders – Bergkastel
Ilość tras: 67km, w tym 23km niebieskich, 33km czerwonych, 11km czarnych.
Liczba wyciągów: 12, w tym 1 gondola, 5 wyciągów krzesełkowych i 6 orczykowych.
Dodatkowo 5 wyciągów taśmowych do nauki dla dzieci.

Karnet Snowcard Gold obowiązuje zarówno w regionie Ischgl – Samnaun oraz Nauders = Bergkastel.

– Dla osoby dorosłej w wersji 6-dniowej kosztuje 307,50 euro, a w wersji 5- dniowej 268 euro.
– Karnet dla dzieci to lat 17 odpowiednio 174 euro (6-dniowy) i 151,50 euro (5-dniowy).
– Dziecko do lat 8 bezpłatnie, jeśli rodzic wykupi karnet o tej samej długości.
Zwrotny depozyt za karę magnetyczną do skipassu – 5 euro.

Więcej:
https://www.tiroler-oberland.com/Assets_tiroler-oberland.com/Intern/Assets_div.%20Dokumente/Winter/Tarife/Samnaun%20Tarife%20%2B%20Snowcard%20Gold%202019-20.pdf%20NEU.pdf

Dla tych, którzy chcieliby pojeździć dodatkowo w ośrodku Serfaus Fiss Ladis
– 1-dniowy skipass dla osoby dorosłej kosztuje 56 euro.
– Dla młodzieży z lat 2002=2005 – 48 euro.
– Dla dzieci urodzonych w latach 2006-2014 – 34 euro.
– Dzieci urodzone w 2015 i później – nie płacą w ogóle (konieczność posiadania dokumentu ze zdjęciem dla dziecka).
Zwrotny depozyt za kartę magnetyczną karnetu wynosi 2 euro.

Więcej:
https://www.serfaus-fiss-ladis.at/en/Winter-holiday/Skipass-prices/without-Serfaus-Fiss-Ladis-guest-card

Goście Hey Holiday mogą liczyć na 20% rabat do wypożyczalni sprzętu narciarskiego dla dzieci i dorosłych, a także na depozyt i usługi serwisowania sprzętu. Sport Monz to najlepsza wypożyczalnia sprzętu narciarskiego w okolicy, położona tylko 100m od hotelu. Duży wybór sprzętu, rozsądne ceny, a do tego na miejscu serwis narciarski, sklep ze sprzętem i odzieżą i profesjonalne doradztwo.

Więcej:
https://www.sport-monz.com/en/ski-rental/ski-rental/

W samym Samnaun depozyt sprzętu narciarskiego wraz ze sklepem sportowym i wypożyczalnią jest położony na Alp Trida Sattel na 2500m n.p.m., przy górnej stacji kolejki Twinliner.

Więcej:
https://bergbahnen-samnaun.ch/win/en/ski-and-snowsports-center-samnaun/

Z uwagi na fakt, iż na wyjazdach Hey Holiday szusowanie w ośrodkach Nauders Bergkastel oraz Serfaus Fiss Ladis przewidziane jest po jednym dniu – informacji odnośnie depozytu sprzętu i wypożyczalni udzielą nasi instruktorzy na miejscu.

Tutaj zamieszczamy linki do stron oficjalnych oraz najbardziej wiarygodnych ocen i opinii na temat całego regionów Ischgl Samnaun, Nauders oraz Serfaus Fiss Ladis. Jak również procedury bezpieczeństwa wdrożone w tych ośrodkach na sezon 20/21, aby urlop narciarski był maksymalnie komfortowy i bezpieczny dla wszystkich gości.

Oficjalne strony ośrodków:
https://www.ischgl.com/en/Active/Active-Winter/Skiing-in-Ischgl
https://bergbahnen-samnaun.ch/win/en/
https://www.serfaus-fiss-ladis.at/en/Winter-holiday
https://www.nauders.com/en/Your-Nauders/In-Winter

Informacje i procedury bezpieczeństwa 2020/2021 związane z COVID-19:
https://www.ischgl.com/en/Active/Active-Winter/Winter-2020-21-COVID-19
https://www.serfaus-fiss-ladis.at/en/Live/Current-Information-Winter

Opinie skiresort.info:
https://www.skiresort.info/ski-resort/ischglsamnaun-silvretta-arena/
https://www.skiresort.info/ski-resort/serfaus-fiss-ladis/
https://www.skiresort.info/ski-resort/nauders-am-reschenpass-bergkastel/

Ocena portalu snow-online.com
https://www.snow-online.com/ski-resort/samnaun.html
https://www.snow-online.com/ski-resort/ischgl.html
https://www.snow-online.com/ski-resort/serfaus-fiss-ladis.html
https://www.snow-online.com/ski-resort/nauders-reschenpass.html

Oficjalna strona Tyrolu o ośrodkach:
https://www.tyrol.com/things-to-do/sports/skiing/ski-resorts/a-silvretta-arena-ischgl-samnaun
https://www.tyrol.pl/atrakcje-turystyczne/sport/narty-i-biegowki/przeglad-wszystkich-stacji-narciarskich/a-serfaus-fiss-ladis
https://www.tyrol.pl/atrakcje-turystyczne/sport/narty-i-biegowki/przeglad-wszystkich-stacji-narciarskich/a-reschenpass-nauders

Hotel

Hotel Edelweiss ***

Ceny od 2790 zł.

02.01 – 09.01 Family Ski
23.01 – 30.01 Family Ski
30.01 – 06.02 Family Ski
20.03 – 27.03 Love Ski